19.04.2024 -Samsunlular Firma Rehberi
Samsunlular Rehberi

7 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

  • Manşet
  • 06 Şubat 2023
  • 7 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ için yorumlar kapalı
  • 303 KEZ OKUNDU

7 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

7 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ


MİLLİ YAS nedir, ne demek? Milli yas ilan edilince ne olur? Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan açıklama…
Türkiye’de gerçekleşen büyük depremin ardından 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar milli yas ilan edildi. Peki milli yas nedir? Milli yas ilan edilince ne olur? İşte merak edilenler…


Kahramanmaraş’ta gerçekleşen üst üste iki büyük depremin ardından arama kurtarma çalışmaları devam ediyor. Can kayıplar gittikçe artarken Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 7 gün süreyle milli yas ilan edildiğini duyurdu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaptığı açıklamada “6 Şubat 2023 tarihinde ülkemizde meydana gelen depremler sebebiyle yedi gün süreyle millî yas ilan edilmiştir. Bütün yurtta ve dış temsilciliklerimizde 12 Şubat 2023 Pazar günü güneşin batışına kadar bayrağımız yarıya çekilecektir.” ifadelerine yer verdi.

7 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ

Yapılan milli yas duyurusunun ardından vatandaşlar, milli yas nedir? Milli yas ilan edilince ne olur? sorularını araştırmaya başladı. İşte merak edilenler…
Milli yas nedir?
Bir ülke halkının büyük bir çoğunluğu tarafından kabul edilen, kendi ülkesinde veya başka bir ülkede yaşanan önemli derecedeki bir kişinin ölümü ya da yıl dönümü nedeniyle ilan edilen güne milli ya da ulusal yas denir.

Milli yas ilan edilince ne olur?
Milli yas ilan edilen bir ülkede bayraklar yarıya indirilir. Ülkemizde sadece TBMM ve Anıtkabir önündeki bayraklar yarıya indirilmez.

Ayrıca, bir ülkede gerçekleşen doğal afet, facia, kaza, savaş veya terör saldırısı sonrasında da ulusal yas ilan edilebilir.

7 GÜN MİLLİ YAS İLAN EDİLDİ
BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Paylaş
Bağlantıyı kopyala