30.05.2024 -Samsunlular Firma Rehberi
Samsunlular Rehberi

YAŞAR DOĞU MEMLEKETİ KAVAK’TA ANILDI

  • Güncel / Manşet / SPOR
  • 09 Ocak 2023
  • YAŞAR DOĞU MEMLEKETİ KAVAK’TA ANILDI için yorumlar kapalı
  • 326 KEZ OKUNDU

Olimpiyat, Dünya ve Avrupa şampiyonu Samsunlu Efsanevi milli Güreşçimiz Yaşar Doğu, ölümünün 62. yılında, memleketi Kavak ilçesinde anıldı.

 

 

Türk güreşinin sembolü dünya ve Olimpiyat şampiyonu Yaşar Doğu’yu anma programı Kavak Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirildi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Kur’an-ı Kerim tilavetiyle başlayan programa, Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, Kaymakam V. Faruk Atar, İlçe Belediye Başkanı İbrahim Sarıcaoğlu, Gençlik ve Spor İl Müdürü Feyzullah Dereci, Siyasi Parti Temsilcileri, Kurum Şube Müdürleri, Antrenörler, Sporcular ve çok sayıda vatandaş katılım sağladı.

 

Samsun Vali Yardımcısı Şevket Cinbir, Yaşar Doğu’nun ülkesi ve milletine hizmeti öncelikli görev sayarak, ülkesini en iyi şekilde temsil ettiğini, elde ettiği şampiyonluklarla  Milli Marşımızı tüm Dünyaya ezberlettiğini söyledi. 

 

 

Açılış konuşmalarının gerçekleşmesinin ardından, Kavak Güreş Eğitim Merkezi sporcuları minderde hünerlerini sergiledi. Yaşar Doğu’nun çocukluğu, güreşe hazırlanması, yapmış olduğu güreşler ve şampiyonluklarını konu alan şiirler okundu. Yaşar Doğu’nun kitabının yazarı Samsun Yazarlar Derneği Başkanı Ahmet Seven, Yaşar Doğu’nun hayatını, spora ve sporcuya verdiği önemi ve güreş hayatı boyunca almış olduğu başarıları anlattı. 

Program sonunda Şiir ve Resim yarışmalarında dereceye giren sporcuları, Vali Yardımcısı Cinbir ve İl Müdürü Dereci, sporcuları ödüllendirdi.

 

Kavak Belediye Başkanı İbrahim Sarıcoğlu’nun konuşması

 

Saygıdeğer davetliler…

 “Bugüne kadar yüzlerce güreş yaptım. Ve bir o kadar güreşçi ile karşılaştım. Tek derdim rakiplerimi mağlup ederek Milletime şampiyonluklar hediye edip yüzünü güldürmek, Şanlı Bayrağımızı göndere çektirmek ve İstiklal Marşımızı okutmak olmuştur” diyen Türk Güreşinin Efsane ismi, Türk Büyüğü Dünya ve Olimpiyat Şampiyonu Yaşar Doğu’nun hemşerisi olma gururu içerisinde 62. Vefat yıldönümünde bir araya gelmiş bulunmaktayız.

Yaşar Doğu’yu yalnız elde ettiği şampiyonluklarıyla değil, örnek ahlakı ve güreşe kazandırdığı felsefesiyle de anlamak lazım. Bugün onun örnek ahlak ve mücadelesine daha çok ihtiyaç duyuyoruz.

Bu anlamda şahsında topladığı ağırbaşlı, alçak gönüllü, cesur, yiğit ve yardımsever karakteriyle öne çıkan Yaşar Doğu’yu aynı zamanda gençlerimize rol model olarak görüyorum.

Çeşitli ülkelerden güreşçilik ve antrenörlük teklifleri geldiğinde: “Biz para için değil şeref için güreşiyoruz. Ben Türk bayrağı dışında başka bir bayrağın altında yarışmam. Kimseyi de Türklere karşı yarışmaları için eğitmem.” diyerek geri çeviren Vatan Millet Bayrak sevdalısı bu dev adamın izini sürmek bu milletin boynunun borcudur.

 Anadolunun bu çileli yoksul ve şehit evladı, inancının gücüyle hem batı hem de doğu’da fırtınalar estirmiş, Türkün gücünü göstermiş, başarılarıyla yepyeni bir çığır açmış, kendisinden sonra gelenlere de yol gösterici olmuştur.

    Saygıdeğer davetliler…

Kavak’ta Belediye Başkanlığı yapıyor olmak benim için elbette büyük bir mutluluktur. Ancak ondan daha fazla duyduğum mutluluk yalnız ülkemizin değil bütün dünyanın önünde saygı gösterdiği Yaşar Doğu gibi büyük bir insanın doğup büyüdüğü ilçeye hizmet yapabilmektir. Yaşar Doğunun memleketinde görev yapmanın sorumluluğu ve bilinci içerisinde olduğumuzu hatırlatmak istiyorum.

Bu millet kendine hizmet edenleri hiçbir zaman unutmadığı gibi güreş sporunun eşsiz ismi Yaşar Doğu’yu da unutmamış ona karşı üzerine düşen görevi milli şuur ve hassasiyet içerisinde yerine getirmeye gayret etmiştir. 

Bu vesile ile Yaşar Doğu’yu vefatının 62. Yıldönümünde bir kez daha Rahmet şükran ve saygıyla anıyorum.

 

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Paylaş
Bağlantıyı kopyala